List of Committees

2019 Spring Conference Planning Committee

  • Nicole Battist, Chair, Town of Pictou
  • Carolyn MacIntosh, Municipality of Pictou County
  • Kelly Sloan, Town of New Glasgow
  • Lisa MacDonald, Town of New Glasgow
  • Susan Higdon, Town of Stellarton
  • Ron Dauphinee, Department of Municipal Affairs

2019 Fall Conference Planning Committee

  • Leslie Brinton, Chair, Town of Digby
  • Cora Lee Ross, Municipality of the District of Digby
  • Jeff Gushue, Town of Yarmouth
  • Darlene Leblanc, Municipality of the District of Yarmouth
  • David Hopkins, Municipality of the County of Annapolis
  • Tom Ossigner, Town of Digby
  • Ginette Cheff, Municipality of the District of Clare
  • Jeff Sunderland, Municipality of the District of Digby
  • Jane Pryor, Halifax Regional Municipality
  • Victoria Brooks, Municipality of the District of Yarmouth
  • Ahmad Shahwan, Department of Municipal Affairs

Records Committee

  • Kelly Sloan, Chair, Town of New Glasgow
  • Dan Pittman, Municipality of Chester
  • Sharon MacSween, Cape Breton Regional Municipality
  • Rhonda Brown, Municipality of the District of West Hants

Education Committee

  • Erin Beaudin, Chair, Town of Wolfville
  • Ron Dauphinee, Department of Municipal Affairs
  • Greg Herrett, Town of Amherst
  • Chrystal Remme, West Hants
  • Tara Maguire, Municipality of Chester
  • Deanna Best, Cape Breton Regional Municipality
  • Jane Pryor, Halifax Regional Municipality
  • Kenzie MacNeil, Halifax Regional Municipality
  • Elana Wentzell, Municipality of Lunenburg

Communications Committee

  • Patrick Hirtle, Town of Bridgewater
  • Jennifer Webber, Municipality of the District of Chester
  • Chrystal Remme, Municipality of the District of West Hants
  • Jonathan Meakin, Municipality of the District of Chester
  • Kate Gorman, Town of Antigonish
  • Jody MacArthur, Municipality of the District of East Hants
  • Mike Carter, Town of Yarmouth
  • Jocelyn Bethune, Municipality of Victoria County
  • Jillian Moore, Cape Breton Regional Municipality
  • Sarah Kucharski, Municipality of the District of Lunenburg

Policy Committee

  • Erin Beaudin, Chair, Town of Wolfville
  • Doug Armstrong, Town of Windsor
  • Rennie Bugley, Municipality of Cumberland
  • Louis Coutinho, Town of Windsor
  • Alex Dumarseq, Municipality of Lunenburg
  • Bruce Fisher, Halifax Regional Municipality
  • Glenn Horne, Municipality of Antigonish
  • Steve Scannell, Town of Antigonish

View the Terms of Reference for each committee. If you're interested in getting involved on a committee please send your interest to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.